Tak sloup bude. Nakonec o tom před pár dny rozhodla rada města. Rozšířily se kolem změny názoru radních různé drby, ale stejně tak to zastánci vztyčení sloupu mohou vnímat jako zásah vyšší moci. Vedl jsem o tomto s přáteli debatu už před lety a pořád si myslím, že by stávající návrh stát neměl. Není to totiž žádné smíření s dějinami, jak zastánci tvrdí. To by naopak nastalo, kdyby řekli: „Nechceme ho. Chápeme, proč byl stržen a co si do toho sloupu rozvášněný dav promítl. Odpouštíme jim, i když upozorňujeme, že skutečný význam sloupu byl zcela jiný a v roce 1918 došlo k tragickému omylu.“ A druhá strana by odpověděla: „Děkujeme. I my chápeme, že se jednalo o zbytečnou ztrátu cenné památky a je nám to líto, přesto chápeme skutečný důvod jeho vzniku i jeho přesahující význam. Pojďme se zamyslet nad tím, jestli nepostavíme Mariánský sloup zcela nový. Pojďme vypsat veřejnou soutěž.“ To by bylo opravdové smíření s dějinami, na což upozornil v rozhovoru pro lidovky.cz historik Petr Macek. A mě se tato myšlenka nadmíru líbí!

Jedině tak by mohl sloup opět důstojně a funkčně reprezentovat původní smysl památky a navíc by nebyl „jen“ památkou, ale přímo aktivním a nestranným účastníkem. To je strašně důležité, protože by byl oproštěn od břímě, které na něm ulpělo během Národního obrození. Byl by to signál, že si vlastní historie vážíme a umíme se s ní důstojně vyrovnat, umíme s ní splynout. Taky že chápeme jeden ze základních sporů vlastních dějin a máme respekt i k tomu, co momentálně považujeme za nevhodné. Zkrátka taková symbolika by byla mnohem silnější a hlubší, než instalace čehosi, co se ani nedá nazvat skutečnou kopií (originál se dochoval jen ve fragmentech). Nebojím se současné vyústění sporu o sloup nazvat jako klasickou ukázku “srabáckého řešení”.

A co by ještě Staroměstské náměstí potřebovalo? Co by bylo skutečné splacení dluhu dějinám? Dostavba Staroměstské radnice sestřelené za Pražského povstání v roce 1945. Na to také udělejme soutěž. Veřejnou, světovou. To je opravdová výzva, která by město pozvedla a pomohla mu.