Shodou okolností jsem se dostal do Liberce a měl čas navštívit jejich Oblastní galerii. S hanbou musím přiznat, že jsem tam nikdy předtím nebyl. Samozřejmě až na místě vyšlo najevo, že ve své sbírce chová několik skvostů, mezi nimiž jednoznačně vyniká senzační imprese s názvem Stromovka od Antonína Slavíčka. Celkově místní sbírka českých, německých a francouzských umělců 19. a 20. století stojí za shlédnutí. 

V přízemí se od 17. 12. 2011 do 12.2. 2012 koná výstava polských umělců. Možnost prohlídky jsem nadšeně přivítal, protože se s polským uměním běžně nesetkám. 

Výstava mě potěšila. I když leckdy obrazy nebyly můj šálek čaje, dokázal jsem se do nich zadívat a najít si velmi zajímavé momenty. Zejména některá strukturální díla výborně pracovaly s povrchem použitého materiálu (což je vlastně žánrová samozřejmost). Zcela jiný zážitek než z fotky v katalogu. Trochu mě ale mrzí, že jsem si jednotlivé autory nemohl hned na výstavě generačně zařadit, ale na druhou stranu – proč to dělat. Každé dílo je vystaveno především samo za sebe. Kurátorský záměr byl představit 54 generačně rozprostřených umělců z vratislavské akademie; profesory, asistenty, lektory a absolventy. Stylově se tedy jedná o velmi širokou směs, která prolíná současné tendence strukturalismu i konstruktivismu. Vše v duchu tradice, která se na vratislavské akademii vykrystalizovala kolem poloviny 20. století. Navíc je ale zastoupená i post-moderní krajinomalba, figurální i žánrová malba, fotografie a samozřejmě instalace objektů. Vratislavská akademie žije i současným děním.

Kurátorská myšlenka mě oslovila. A zajímalo by mě, jestli něco podobného někde v nějakém okresním městě mimo ČR uspořádala třeba pražská AVU. Koneckonců – ono by ani nevadilo, kdyby něco podobného představili i v Liberci. Jako malou ochutnávku a pozvánku k výletu berte pár fotek z instalace.